Jihočeské derby podpořilo Adámka

V neděli 23. září se od 16.30 hodin rozehrálo na táborském fotbalovém stadionu v Kvapilově ulici jihočeské derby mezi FC MAS Táborsko a SK Dynamo České Budějovice, které mělo mít tentokrát benefiční nádech. Kluby se totiž rozhodly podpořit malého Adámka, který trpí svalovou hypotonií. 

Utkání od začátku provázely nepokoje některých hostí, kteří na hrací plochu házeli dýmovnice a ničili majetek stadionu, a o hezkém fotbalu, krom závěru, se také hovořit nedá. Derby však mělo i charitativní nádech, pro hendikepovaného Adámka se ze vstupného vybralo 60 000 korun. Zápas nakonec skončil nerozhodně 1:1. Tribuny stadionu obsadilo kolem 1800 diváků.

Na utkání jihočeských celků bylo zvýšené vstupné na 80 korun, kde z každého vstupu putovalo 20 Kč přímo rodičům malého Adama. K dispozici byla také kasička na další příspěvky.

V osmi měsících malému Adámkovi lékaři diagnostikovali centrální svalovou hypotonii, která způsobovala ochablé svalstvo. K nemoci se pak přidala těžká psychomotorická retardace a mikrocefalie. Dnes čtyřletý Adámek nemůže chodit, nemluví a mentálně je na úrovni ročního dítěte. Přesto je Adámek velký bojovník. I když by své dětství měl trávit jinak, jezdí po různých vyšetřeních, do lázní a na velmi náročné rehabilitace.

Rodiče mu věnují veškerý svůj čas a snaží se mu zajistit maximální péči. Nejvíce Adámkovi pomáhají rehabilitace na soukromé klinice Axon. Už po první rehabilitaci byly vidět velké pokroky, Adámek se brzy naučil lézt a sedět v kleku. Péče na této klinice je ale velmi nákladná. Měsíční rehabilitace vyjde na 60 000 korun bez stravy a ubytování. Aby se Adámkův stav zlepšil, měl by absolvovat alespoň čtyři takové měsíční pobyty během jednoho roku. To si bohužel rodina nemůže dovolit.

převzato z článků serveru Kulturne.com

Leave a Comment

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *